Pogoda i klimat

Turcja na wakacje

Turcja jest niezwykle różnorodna pod względem klimatu, bowiem można tu odnaleźć aż trzy strefy klimatyczne. Kraj ten zachwyca ładną pogodą i słońcem, a także piękną naturą. Wybór tego miejsca na swoje wakacje jest więc wspaniałym pomysłem, zwłaszcza dla miłośników ciepła i przyrodniczych perełek.

Jakiej pogody można spodziewać się w Turcji?

Na południu Turcji występuję klimat suchy i gorący śródziemnomorski, na wschodzie kontynentalny, a w regionie wybrzeża cały rok panuje ładna pogoda. Latem temperatury w tym kraju wynoszą około 20 stopni Celsjusza, zaś zimą około 6 C. Od czasów starożytnych Turcja dzięki swojemu ulokowaniu łączy Europę z Azją, co stanowi jej niewątpliwą osobliwość geograficzną.

Klimat tego kraju zmienia się w poszczególnych regionach. Łagodnych zim oraz suchego i gorącego lata można spodziewać się na zachodzi i południu Turcji, w głębi państwa zaś panuje klimat kontynentalny, więc lata są upalne, a zimą mocno prószy śnieg. Na wschodzie natomiast, który w większości znajduje się pod panowaniem klimatu kontynentalnego można spodziewać się największej ilości opadów.

Temperatura na południowym wybrzeżu pozwala na kąpiele już od kwietnia do października, a wybrzeże zachodnie kusi piękna pogodą przez cały rok. Warto jedynie pamiętać, że najmniej przyjemne lato czeka na turystów w okolicach Antiochii. Jest tu bowiem wtedy upalnie i wilgotnie.

Turcja – kiedy wybrać się na wczasy?

Już na wiosnę w Turcji rozpoczyna się sezon, który trwa aż do jesieni. Wtedy też warto wziąć pod uwagę wyjazd do tego kraju. Wiosną można się tu spodziewać zieleni i kwiatów, a także przelotnych opadów deszczu. Wybierając się na wschód warto jednak wybrać okres późnej wiosny lub lata. Z tym, że latem kraj ten jest naprawdę oblegany. Lepiej więc wybrać miesiące przed okresem wakacyjnym lub wrzesień i połowę października, kiedy wciąż jest gorąco, lecz ubywa już turystów. Zwiedzać zaś najlepiej jest zimą, jednakże pod warunkiem, że nie wybieramy się na wschód.